Kashkari: Högre långräntor kan signalera minskat förtroende för USA
De stigande långräntorna i USA och en försvagad dollar kan tyda på att investerare börjar vända blicken bort från USA som den främsta landet att investera i, enligt Minneapolis Fed-chef Neel Kashkari. Det framgår av en intervju med CNBC.
ANNONS
Han sade att lägre räntor historiskt speglat ett starkt globalt förtroende för USA. Men om kapital nu söker sig till andra marknader, är stigande räntor ett möjligt resultat.
Den amerikanska tioåriga räntan handlas nu till 4,45 procent. Dagens uppgång är 1,3 procent och under den senaste tumultartade veckan har tioåringen ökat 13 procent.
Dollarindex står i skrivande stund på 99,53. Dagens nedgång är 1,1 procent eller 2,5 procent på en vecka. Dollarn toppade en vecka innan Trump tillträdde som president. Då stod dollarindex i som högst 110.