Kinnevik sitter på 14 procent i Tandem Health efter nyemission - Di
Bildkälla: Stockfoto

Kinnevik sitter på 14 procent i Tandem Health efter nyemission - Di

Investmentbolaget Kinnevik har tagit en ägarandel på nästan 14 procent i svenska AI-bolaget Tandem Health. Det skriver Di Digital med hänvisning till Tandems nyemission som registrerats hos Bolagsverket.

Emissionen var på totalt 446 miljoner kronor, och Kinneviks vd Georgi Ganev har tidigare uppgett att man gick in med 333 miljoner kronor.

Dokument som Di tagit del av från Bolagsverket indikerar nu att Kinnevik tecknat knappt en miljon aktier i Tandem, som efteråt kommer att ha drygt sju miljoner utestående aktier. Det innebär att Kinneviks andel av bolaget uppgår till knappt 14 procent, vilket placerar investmentbolaget på en femte plats på ägarlistan.

Tandem grundades 2023 och har utvecklat en AI-tjänst som underlättar för läkare att transkribera sina samtal och skriva journalanteckningar som arkiveras automatiskt. Bolaget värderas till 2,4 miljarder kronor utifrån den senaste nyemissionen.
Börsvärldens nyhetsbrev