Klövern köper två fastigheter i Lund och Malmö för 113 miljoner kronor
Bildkälla: Stockfoto

Klövern köper två fastigheter i Lund och Malmö för 113 miljoner kronor

Fastighetsbolaget Klövern har i två separata transaktioner tecknat avtal om att förvärva två kontorsfastigheter i Lund och Malmö för ett sammanlagt underliggande fastighetsvärde om 113 miljoner kronor. Det framgår av ett pressmeddelande.

Fastigheten Harven 2 i Lund har en uthyrningsbar yta om 3 200 kvadratmeter och är fullt uthyrd. Den återstående kontraktstiden uppgår till fem år med ett årligt kontraktsvärde om 4,5 miljoner kronor. Tillträde av fastigheten skedde den 15 januari.

I Malmö har avtal ingåtts om nybyggnation på fastigheten Grävstekeln 2. Den planerade byggnaden, som är fullt uthyrd kommer att ha en uthyrningsbar yta om 1 925 kvadratmeter och huvudsakligen bestå av kontor. Hyresvärdet uppgår till 3,3 miljoner kronor och den genomsnittliga avtalslängden är fem år. Tillträde är planerat till det första kvartalet 2022.
Börsvärldens nyhetsbrev