Löfven ska överväga vad som är bäst för Sverige inför måndagens misstroendeomröstning (uppdatering)
Bildkälla: Stockfoto

Löfven ska överväga vad som är bäst för Sverige inför måndagens misstroendeomröstning (uppdatering)

(Uppdatering: fler detaljer i hela nyheten)

Statsminister Stefan Löfven (S) ska fundera på vad som är bäst för Sverige och han ser två alternativ. Det säger han vid en presskonferens på torsdagseftermiddagen med anledning av misstroendehotet i riksdagen. Samtidigt uppger statsministern att regeringen ska fullfölja Januariavtalet.

- Jag ska fundera på vad som är bäst för Sverige, säger Stefan Löfven. Han kritiserar Västerpartiets agerande som inte ansvarsfullt. Sverigedemokraterna, Moderaterna och Kristdemokraterna har därefter av olika anledningar slutit upp tillsammans med Vänsterpartiet och förklarat sitt misstroende mot regeringen.

- Jag har två alternativ, säger Stefan Löfven. Det handlar om att avgå eller utlysa extraval.

En misstroendeomröstning mot Löfven och hans regering kommer att hållas i riksdagen på måndag den 21 juni klockan 10.00.

Regeringen består av Socialdemokraterna och Miljöpartiet. Samarbetspartierna Centerpartiet och Liberalerna kommer inte att rösta för att avsätta Stefan Löfven i omröstningen på måndag.
Börsvärldens nyhetsbrev