Medieinvesteringarna som förmedlas via Sveriges Mediebyråers medlemmar minskade med 5,4 procent under 2023, jämfört med 2022. Dock ökade medieinvesteringarna under årets sista månad, december med 6,7 procent.
ANNONS
Totalt förmedlades under december drygt 97 miljoner kronor och totalt under helåret 2023 13,7 miljarder kronor.
– Den totala volymen, 13,7 miljarder kronor, har bortsett från pandemiåret 2020 inte varit så låg sedan 2015. Jämfört med föregående år kan vi konstatera att digitala medier landade på plus minus noll, rörlig bild uppvisade en negativ tillväxt om 9 procent och print backade med 17 procent. Sett till enskilda mediekategorier är radio den kategori som ökat mest under året, detta följt av online video och utomhus/trafikreklam. Den enskilt största kategorin, TV, tappade kraftigt under 2023. TV har haft stora utmaningar under året med svag konjunktur och minskat TV-tittande, vilket har lett till att annonsörer har flyttat pengar till andra kanaler, säger Benjamin Holmfred, styrelseordförande Sveriges Mediebyråer.
Även om december var stark så ska månaden inte ses som någon indikation för 2024.
– Vi tror dock inte att uppgången i december ska ses som en indikation för 2024. Marknadssituationen med lågkonjunktur, höga räntor, svag krona och minskad disponibel inkomst gör att konsumenter håller i plånboken vilket får direkta konsekvenser på medieinvesteringarna. Det finns inga tecken på att medieinvesteringarna kommer att vända uppåt det närmaste halvåret, säger Jochum Forsell, senior partner, Hear Mediebyrå.