Meta uppges vilja ha Trumps stöd mot EU-dom - WSJ
Bildkälla: Stockfoto

Meta uppges vilja ha Trumps stöd mot EU-dom - WSJ

Meta Platforms uppges pressa det amerikanska handelsdepartementet att få hjälp med att mota bort förväntade EU-böter och riktlinjer. Det enligt uppgifter till Wall Street Journal.

Det handlar om att EU-kommissionen väntas tvinga Meta att ge användare på Facebook och Instagram möjligheten att få tillgång till dessa tjänster gratis utan att behöva se personliga annonser, något som undergräver det huvudsakliga sättet Meta tjänar pengar på.

För att slippa detta har cheferna på Meta under de senaste veckorna tryckt på tjänstemännen inom handelsdepartementet för att göra något åt saken.

Förhoppningen är att Trumpadministrationen, som förbereder nya tullar mot EU och andra på onsdag, ska svara aggressivt mot vad företaget säger skulle vara ett diskriminerande beslut. Meta hoppas att det amerikanska trycket kommer att övertyga EU-kommissionen att urvattna hur företaget måste följa beslutet, enligt källor.

En talesperson för Vita huset har avböjt att kommentera.

Efter presidentvalet har Metas grundare, vd och storägare Mark Zuckerberg allierat sig med Trump. Bolaget har skrotat sitt mångfaldsinitiativ och faktakontroller i utbyte för att bli kvitt globala regleringar, inklusive i Europa, med stöd av presidenten.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER