Mobiljätten Brightstar lämnar Sverige efter 45 år
Bildkälla: Stockfoto

Mobiljätten Brightstar lämnar Sverige efter 45 år

Mobildistributören Brightstar lämnar den svenska marknaden efter 45 år på grund av momskraven på över en kvarts miljard kronor.

Bolaget är utpekat att ha varit delaktigt i den stora mobilhärvan med misstänkta momsbedrägerier för miljarder.

Bolaget har dock motsatt sig kravet och försökte förgäves att överklaga Skatteverkets beslut om betalningen tills rättsprocessen är avslutad. I ett pressmeddelande anger Brightstar att det känner sig diskriminerat och orättvist behandlat av svenska myndigheter.

”Vi känner att vi inte kan göra affärer i Sverige då vi inte har förtroende för en rättvis behandling från myndigheter och domstolar, trots våra framgångar i landet under nästan ett halvt sekel”, heter det.
Börsvärldens nyhetsbrev