Nedåt för svenskarnas aptit på e-handel från utlandet
Bildkälla: Stockfoto

Nedåt för svenskarnas aptit på e-handel från utlandet

E-handeln fortsätter att utveckla sig trögt. Svensk Handels E-handelsindikator för augusti visar att e-handelns omsättning minskade med 11 procent jämfört med samma månad föregående år. Det är i nivå med månaden före.

Hittills i år har omsättningen backat med 13 procent för svenska aktörer. Inkluderas även den utländska e-handeln pekar siffrorna nedåt med 16 procent.

- E-handeln från utlandet sticker ut med en mycket svag omsättning även i augusti. Under sommarmånaderna juni till augusti har omsättningen i e-handeln från utlandet varit 60 procent lägre än föregående år. Det har, allt annat lika, bidragit till att hålla uppe den inhemska konsumtionen bland annat inom den svenska e-handeln, säger Johan Davidson, chefsekonom på Svensk Handel, i en kommentar.

Han fortsätter.

- Trots detta, och trots viss prisuppgång på många varor, så backade alltså omsättningen med 11 procent i augusti. Den snabbt försvagade köpkraften och hushållens oro för den egna ekonomin spelar alltså en stor roll.

Köpbeloppet minskade med 11 procent i augusti och har i genomsnitt minskat med 13 procent under perioden januari-augusti. Totalt är det 68 procent av befolkningen som e-handlar, ned från 70 procent i fjol.

- En positiv aspekt för e-handeln, trots vikande omsättning, är att det fortfarande är en betydligt högre andel av befolkningen som e-handlar jämfört med före pandemin. Det genomsnittliga köpbeloppet per konsument faller däremot när fler handlar i fysisk butik och samtidigt håller hårdare i plånboken. Men vi ser nu också en tydlig branscheffekt som drar ner de genomsnittliga köpbeloppen, när e-handlandet i kapitaltunga delbranscher som hemelektronik, möbler/heminredning och byggvaror minskar, avslutar Johan Davidson.
Börsvärldens nyhetsbrev