Nordea ser attraktiv risk/avkastning-profil i AAK - upprepar köp
Nordea upprepar rekommendationen köp för fettspecialisten AAK och sänker riktkursen marginellt till 295 kronor (300). Det framgår av en analys från banken.
ANNONS
Banken ser en attraktiv risk/avkastning-profil det kommande året och räknar med att volymerna inom Chocolate and Confectionery Fats återhämtar sig efter en svagare period till följd av höga chokladpriser. Även inom Food Ingredients väntas volymerna utvecklas positivt, bland annat genom mer flexibel prissättning i kontrakt och stöd från sänkta livsmedelsmomsar i Indien och Sverige.
För det andra kvartalet sänker Nordea sin ebitprognos med 2,2 procent, främst på grund av något lägre volymantaganden och lägre lönsamhet per kilo. Samtidigt väntas volymtillväxten uppgå till 2,8 procent och ebit per kilo öka med 9 procent i lokala valutor.
För perioden 2026-2028 prognostiserar banken en genomsnittlig årlig ebit-tillväxt på 8 procent, driven av återhämtade volymer, ett besparingsprogram på 300 miljoner kronor och fortsatt fokus på produkter med högre förädlingsvärde.