Nordnets fondsparare sålde av USA-relaterat i mars
Bildkälla: By Nilshell (Own work) [<a href="http://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.en">CC0</a>], <a href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File%3ANordnet_office.jpg">via Wikimedia Commons</a>

Nordnets fondsparare sålde av USA-relaterat i mars

Nätmäklaren Nordnets fondsparare fortsatt att sälja av USA-relaterade fonder under mars. Detta ledde till att en Europafond blev den mest nettoköpta för första gången på flera år.

Flykten från USA beror på president Donald Trumps agerande, med hot om tullar och en allmänt geopolitisk osäkerhet.

"Trump vill inte bara införa tullar, han tycks vilja ha en helt ny världsekonomi där USA ger säkerhetsgarantier bara om man tydligt vinner ekonomiskt på det. För att uppnå det är han beredd att gå längre än vad marknaden uppenbarligen trodde, även om det kostar i form av börsfall och amerikansk recession", säger sparekonom Frida Bratt.

Detta har lett till att antalet ägare av rena USA-fonder minskat med 8 procent under mars, och nästan samtliga av de tio mest nettosålda är på något sätt relaterade till USA.

Europafonder lockar samtidigt tack vare satsningen inom försvarssektorn, samt banker tack vare det höga ränteläget.

Mest köptaMest sålda
Nordnet Sverige IndexAMF Aktiefond Nordamerika
Spiltan Aktiefond InvestmentbolagDNB Disruptive Opportunities
Länsförsäkringar Global IndexMS INVF US Growth
Nordnet Global IndexJPM US Technology
Öhman GlobalSEB Teknologifond
Spiltan Globalfond InvestmentbolagHandelsbanken Global Momentum
Länsförsäkringar Tillväxtmarknad IndexSwedbank Robur Small Cap USA
Öhman Emerging MarketsBGF World Financials
Nordnet Teknologi IndexSEB Artificial Intelligence
Nordnet Europa IndexLänsförsäkringar USA Aktiv
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER