Northern Capsek Ventures kallar till extra stämma för godkänna nyemission, ommöblering i styrelsen
Aktieägarna i investmentbolaget Northern Capsek Ventures kallas till extra bolagsstämma onsdagen den 10 mars i Göteborg.
ANNONS
Styrelsen föreslår att bolagsordningen ändras, innebärande att antalet aktier ska vara lägst 5,49 miljoner och högst 21,96 miljoner aktier.
Styrelsen föreslår att stämman godkänner den föreslagna nyemissionen med företrädesrätt för aktieägarna. Bolaget emitterar units, bestående av aktier och teckningsoptioner.
Vidare föreslås beslut om villkorsändring avseende utgivna teckningsoptioner 2020/2023, som justeras till följd av företrädesemissionen.
Representanter för en grupp aktieägare föreslår att styrelseordförande Peter Wedel i stället väljs till styrelsesuppleant och att Cecilia Hollerup avgår som styrelseledamot. Nyval föreslås av Anna Nielanger och Olof Werner som styrelseledamöter. Förslagsställarna föreslår slutligen att Lennart Bergström väljs till ny styrelseordförande.