Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Antalet nya arbetssökande i USA uppgick till 730 000 under den senaste rapportveckan. Marknaden räknade, enligt Bloomberg, med 825 000 sökanden.
Finwire / Börsvärlden
09:12
China Vanke uppges förbereda skuldsaneringsplan - BN
09:01
Industriproduktionen i Österrike sjönk i årstakt i november
Taiwans export ökade 43,4 procent på årsbasis i december - väntat var ökning 48,0 procent
09:00
Arbetslösheten i Schweiz uppgick till 3,1 procent i december - väntat 3,1
08:59
Räntor/Valutor/Olja/Metaller - Brentoljan steg 3,4 procent till 61,99 dollar på torsdagen
08:45
Industriproduktionen i Frankrike ökade mer än väntat i årstakt i november
Hushållskonsumtionen i Frankrike sjönk mer än väntat i årstakt i november
08:37
Industriproduktionen i Sverige ökade i årstakt i november (uppdatering 2)
Dahlgren Capital lägger bud på Comintelli
Xpeng vill bredda till att bli ett Physical AI-bolag, enligt vd
Musks stämning mot OpenAI går vidare till domstol
Nexts försäljningschef går i pension
Citi lyfter Avanzas riktkurs till 'Street High', anser att marknaden underskattar vinstpotentialen - Di
Kid ökade intäkterna svagt i fjärde kvartalet - Hemtex minskade sin försäljning
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
SEB: HD-beslut om Trumps tullar kan utlösa återbetalningar på 150 miljarder dollar
TSMC ökade intäkterna med 20,4 procent i december
Rio Tinto bekräftar att samtal förs med Glencore om potentiell fusion
Geely överväger expansion till USA - WSJ