Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Nya Zeeland sänker styrräntan oväntat till 5,25 procent från 5,50 procent. Marknaden räknade enligt Bloomberg med en styrränta på 5,50 procent.
Finwire / Börsvärlden
10:09
Alibaba bildar elbolag med kinesisk kärnkraftskoncern
10:03
Sydkoreas president tonar ned oro för USA-tullar på halvledare
09:57
Bessent kallar Danmark 'irrelevant' efter försäljning av USA-obligationer
09:53
Kristersson utesluter inte att EU kan använda sig av handelsbazooka
09:42
Trump uppges efterfråga militära alternativ mot Iran - WSJ
09:39
ECB:s Lagarde: Nya USA-tullar får begränsad effekt på inflationen
09:00
Konsumentpriserna i Sydafrika ökade som väntat i årstakt i december
Källor: USA planerar att fasa ut 200 Natotjänster
Lucara Diamond sätts under observationsstatus på First North
Stocks in Play - Apotea faller efter vinstvarning
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
Alm. Brands resultat för 2025 högre än bolagets finansiella mål, guidar för 2026