Ökade kostnader i hushållet får annan konsumtion att stanna upp enligt Hui-prognos - Di
Bildkälla: Stockfoto

Ökade kostnader i hushållet får annan konsumtion att stanna upp enligt Hui-prognos - Di

Tillväxten i detaljhandeln kommer i år vara 0,5 procent i fasta priser. Enligt en ny prognos från Hui Research gör de ökade kostnaderna för hushållen att annan konsumtion uteblir, skriver Dagens industri.

För sällanköpsvaror som bland annat bygg och heminredning resulterar det i ett tapp på runt 10 miljarder kronor. Enligt HUI:s analytiker Johan Wirén är det effekter från kriget i Ukraina som höjer priserna. På Stockholmsbörsen fortsätter hemfixarbolagen Byggmax och BHG att gå svagt på tisdagen med fall på runt 8-9 procent.

Enligt Hui:s prognos förväntas hemelektronikbranschen minska sin försäljning med 3 procent under 2022. Störst ökning under 2022 väntas kläd- och skohandeln stå för med en tillväxt på 11 procent.

Konsumtionen kommer enligt analytiker att flyttas framöver från restauranger till livsmedelshandeln. Under 2022 förväntas dagligvaruhandelns priser stiga med 8,5 procent, men i fasta priser kommer det enbart bli en liten ökning enligt Johan Wirén.
Börsvärldens nyhetsbrev