Omsättningstappet i näringslivet oförändrat, ökad omsättning inom handeln igen - Konjunkturinstitutet
Omsättningen inom handeln har börjat återhämta sig och är nu i samma nivå som i november. Det uppger Konjunkturinstitutet som gör undersökningen.
ANNONS
”Det är nu 50 procent av företagen inom handeln som anger minskad omsättning jämfört med normalt, det är en minskning med 4 procentenheter jämfört med januari. Den största förändringen är att det nu är en mindre andel företag som svarar att omsättningen minskat med mellan 51–75 procent. Endast 1 procent uppger det alternativet jämfört med 7 procent i förra undersökningen”, skriver institutet.
Sett till hela näringslivet är omsättningen i princip oförändrad med föregående månad. I januari beräknades omsättningen ha minskat med 12 procent jämfört med ett normalläge. I maj beräknades samma tapp till drygt 20 procent.
”Företagens svar visar att det nu är 48 procent av företagen i näringslivet som har en lägre omsättning jämfört med normalt. Det var i princip en lika stor andel i den föregående undersökningen. I maj var motsvarande andel 74 procent”, skriver institutet.