Omsättningsvärdet på bostadsrätts- och villamarknaden har ökat 22 procent under januari-oktober - Mäklarstatistik
Mäklarstatistik har undersökt bostadsrätts- och villamarknaden i riket och de 21 länens största kommuner under perioden januari-oktober 2021 och jämfört med samma period 2020.
ANNONS
"Vi kan konstatera att årets första tio månader har överträffat förra året - som då var ett rekordår - i såväl antal sålda bostäder som prisnivåer. Det sammanlagda omsättningsvärdet för villor och bostadsrätter i riket under januari-oktober ökade från 437 till 533 miljarder kronor, en ökning 22 procent", skriver Mäklarstatistik i ett pressmeddelande.
Störst procentuell ökning i omsättningsvärdet för bostadsrätter noterades för Kalmar med 37 procent, medan Halmstad var i topp på villamarknaden med 36 procent.