Bildkälla: Stockfoto

Opec upprepar oljerognoserna för 2019-2020

Oljekartellen Opec gör inga förändringar i sina prognoser för den globala efterfrågan på olja under 2019 och 2020. Prognoserna ligger därmed kvar vid 99,80 miljoner respektive 100,88 miljoner fat om dagen.

Annons

Det framgår av den senaste månadsrapporten.

För prognoserna för efterfrågan på Opec-oljan görs inte heller några förändringar för 2019-2020, jämfört med prognoserna i november-rapporten.

Prognoserna för utbudet utanför Opec är också oförändrade. Detta jämfört med den föregående rapporten.

Opecs egen produktion i november sjönk med 193 000 fat per dag till ett snitt om 29,55 miljoner fat om dagen.

OpecDecemberNovemberDifferens
(miljoner fat/dag)
Global efterfrågan olja 201899,9899,980,00
Global efterfrågan olja 201999,8099,800,00
Global efterfrågan olja 2020100,88100,880,00
Efterfrågan på Opec-olja 201831,5931,590,00
Efferfrågan på Opec-olja 201930,7130,710,00
Efterfrågan på Opec-olja 202029,5829,580,00
Utbud utanför Opec 201862,4762,470,00
Utbud utanför Opec 201964,3064,300,00
Utbud utanför Opec 202066,4666,460,00
Börsvärldens nyhetsbrev
Annonser