Pareto ser starkare utveckling för Evolution andra halvåret – höjer riktkursen
Bildkälla: Stockfoto

Pareto ser starkare utveckling för Evolution andra halvåret – höjer riktkursen

Pareto upprepar köprekommendationen för Evolution och höjer samtidigt riktkursen till 750 kronor från 700. Riktkurshöjningen motiveras av förväntningar om en starkare utveckling under andra halvåret, samtidigt som den låga värderingen och bolagets återköpsprogram om 2 miljarder euro bedöms begränsa nedsidan i aktien.

Inför rapporten väntas ett odramatiskt andra kvartal i linje med det första, med fortsatt förbättring i Asien men motvind i Europa. Omsättningen prognostiseras till 520 miljoner euro, medan ebitda väntas uppgå till 340 miljoner euro, i linje med marknadens förväntningar.

Analyshuset gör endast mindre prognosjusteringar inför rapporten och räknar med att tillväxten förbättras till omkring 5 procent under andra halvåret.
Börsvärldens nyhetsbrev