Regeringen vill förbjuda inlåningsföretag
Regeringen vill förbjuda inlåningsföretag, där det inte finns någon insättningsgaranti om företaget går i konkurs. Det skriver regeringen i en debattartikel som publiceras i Dagens Industri.
"Det innebär att privatpersoner kan förlora sina besparingar. Så ska det inte vara. Därför lägger vi nu fram ett förslag om förbud mot dessa företag", skriver Per Bolund, finansmarknadsminister (MP) och Lena Micko, civilminister med ansvar för konsumentpolitik (S).
Regeringen har i dag överlämnat en remiss till Lagrådet med förslag om att inlåningsföretag inte längre ska få driva inlåningsverksamhet. Inlåningsverksamhet ska istället som huvudregel drivas av banker.
Ekonomiska föreningar, bland annat HSB och OK, kommer dock att få fortsätta fortsätta att driva sin inlåningsverksamhet, skriver regeringen.
LÄS MER