RPM Galaxy E SEK minskade 5,2 procent i september - priset på statsobligationer steg under september
Fonden RPM Galaxy E SEK minskade 5,2 procent i september. Sedan årsskiftet har fonden minskat 14,5 procent. Det framgår av en månadsrapport.
ANNONS
Enligt förvaltarna sjönk de globala aktieindexen efter varningar från Federal Reserve och rädsla från nya virus-nedstängninar. Samtidigt sjönk riskfatorn Time Series Momentum under september då trender i valutor, aktier och metaller reserverades. Även oljepriset föll efter att efterfrågan avtagit.
Samtidigt steg priser på statsobligationer.
"Priserna på statsobligationer steg i takt med att investerare skiftade bort från aktier. På valutamarknaden återhämtade sig US-dollarn kraftigt mot de flesta av sina motparter i mitten av månaden till följd av ökande oro för ett stökigt amerikanskt presidentval i november. På råvarumarknaderna såldes ädelmetaller ut i takt med att dollarn stärktes".
Positiva bidragsgivare för månaden var CBT Soybns, IMM Eminienrgy och IMM B Real.
Negativa bidragsgivare var Micro Gold, Micro Silver och CBT Corn.