Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Ryssland höjde oväntat styrräntan till 5,00 procent från 4,50 procent. Marknaden räknade, enligt Bloomberg, med en ränta på 4,75 procent.
Finwire / Börsvärlden
11:21
Svenska vattenmagasinen steg under förra veckan
11:17
Överskott i Kinas bytesbalans på 184,1 miljarder dollar i första kvartalet
10:52
Spanska bostadspriser fortsätter stiga
10:46
Uppgifter: USA uppges förbereda åtal mot Raúl Castro
10:45
Liberalerna vill fördubbla antalet miljardärer i Sverige
10:44
Gemini ökar omsättningen med 42 procent – tar in strategisk investering på 100 miljoner dollar
10:36
CIA-chefen besöker Kuba i historiskt möte mitt i energikris
10:30
Hongkongs BNP oreviderad på 5,9 procent i årstakt i första kvartalet
Uppgifter: Ikea presenterar stort sparpaket efter helgen - Di
Källor: BP överväger försäljning av gastillgångar i Egypten - Reuters
OpenAI kan ta in mer kapital enligt finanschefen
Ackman tar ny position i Microsoft efter kursfall
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
Nedåt på Europabörserna
Xpeng för samtal med Volkswagen om europeisk fabrik
RX Securities upprepar köp för Bioarctic – höjer motiverat värde
Adani-familjen går med på uppgörelse i USA