Kinesiska e-handelsbolaget PDD Holdings, som står bakom e-handelsbolagen Temu och Pinduoduo, rapporterar intäkter och justerat resultat för det första kvartalet som var sämre än väntat. Aktien faller med över 13 procent i förhandeln i USA.
ANNONS
”Under det första kvartalet gjorde vi betydande investeringar i vår plattforms ekosystem för att stödja handlare och konsumenter i en snabbt förändrad omvärld. Dessa investeringar tyngde den kortsiktiga lönsamheten men gav handlarna utrymme att anpassa sig och fokusera på hållbar tillväxt av hög kvalitet, vilket stärkte plattformens långsiktiga hälsa", kommenterar Lei Chein, som är ordförande och en av två vd:ar för PDD.
Intäkterna ökade 10 procent och uppgick till 95,67 miljarder yuan (86,81), sämre än väntade 101,6 miljarder.
Det justerade rörelseresultatet landade på 18,26 miljarder yuan (28,55), väntat var 27,63.
Det justerade resultatet per amerikanskt depåbevis uppgick till 11,41 yuan (20,72), sämre än väntade 19,11.
"Som vi tidigare kommunicerat förväntas en avmattning i tillväxttakten i takt med att vår verksamhet skalas upp och nya utmaningar uppstår. Denna trend har ytterligare påskyndats av förändringarna i den externa miljön under första kvartalet", säger finanschefen Jun Liu.