SEB: Aktier har fortsatt bäst avkastningspotential, men gäller att vara alltmer selektiv - Investment Outlook
SEB behåller en viss övervikt i aktier trots ökad geopolitisk oro och högre oljepriser till följd av konflikten i Mellanöstern och störningar i Hormuzsundet. Det framgår av bankens investeringsrapport Investment Outlook.
ANNONS
"Trots geopolitisk oro räknar vi fortsatt med positiv global tillväxt, men vi har sänkt prognoserna till följd av högre energipriser och svagare sentiment. AI, geopolitik och energisäkerhet är just nu de viktigaste drivkrafterna för investeringsklimatet", säger Carl Hammer, allokeringschef på SEB Asset Management.
Storbanken bedömer att aktier fortsatt har bäst avkastningspotential, även om osäkerheten talar för större selektivitet. Bankens huvudscenario är att konflikten i Mellanöstern gradvis närmar sig en lösning under de kommande månaderna, vilket skulle förbättra utsikterna för risktillgångar.
SEB är fortsatt positivt inställt till tillväxtmarknader och USA, där teknologibolag väntas leverera stark vinsttillväxt, medan Europas återhämtning bedöms försenas av dyr energiimport. Banken lyfter samtidigt fram Sverige som relativt motståndskraftigt tack vare låg statsskuld, expansiv politik och en svag krona.
Sektormässigt föredras IT, hälsovård samt bank och finans. Banken föredrar också aktier framför high yield-obligationer, medan synen på investment grade-obligationer är neutral.