SKR:s chefsekonom spår dyster framtid för ekonomin
Bildkälla: Stockfoto

SKR:s chefsekonom spår dyster framtid för ekonomin

Sveriges kommuner och regioners (SKR) chefsekonom Annika Wallenskog spår en dyster framtid för svensk ekonomi i och med att kostnaderna stiger. Det skriver SVT.

Högre pensionskostnader och avtalspriser kommer slå hårt mot kommunernas och regionernas ekonomier, enligt Wallenskog.

- Den absolut största utmaningen är de höga kostnadsökningarna vi ser framöver. Vi ser att de egna avtalspensionerna i kommuner och regioner kommer att vara ungefär 40 miljarder högre nästa år än vad de är i år i, säger Wallenskog.

Vidare kommer även kostnader som snöröjning, it-kostnader, underhåll av parker och vägar samt städning öka i framtiden.

- Det här fallet går otroligt snabbt, jag har aldrig varit med om en så snabb förändring i ekonomin någonsin. Från väldigt starka resultat från 2020 och 2021 till den här enorma försämringen i resultatet, sade hon i Agenda på söndagskvällen.
Börsvärldens nyhetsbrev