Smartphonetillverkaren Honor får stöd från kinesiska myndigheter inför börsnotering
Bildkälla: Stockfoto

Smartphonetillverkaren Honor får stöd från kinesiska myndigheter inför börsnotering

Den kinesiska smartphonetillverkaren Honor, ett tidigare dotterbolag till Huawei, får starkt stöd från lokala myndigheter i Shenzhen när bolaget förbereder sig för en börsnotering. Det rapporterar Reuters på måndagen, med hänvisning till flera dokument och en person med insyn i ärendet.

Stödet uppges inkludera finansiering för forskning och utveckling, skatteförmåner och hjälp med att expandera internationellt. Detta stöd ska öka Honors attraktionskraft hos investerare inför börsnoteringen, som kan ske senare i år eller i början av nästa år.

Honor uppskattades vara värt omkring 100 miljarder yuan, eller 13,8 miljarder dollar, när det såldes av Huawei 2020. Bolaget vill inte ange några finansiella detaljer inför börsintroduktionen.

Honor ersatte Apple på platsen som tredje största mobiltelefonleverantör i Kina i det andra kvartalet, och ska enligt uppgifter sikta på att bli en av de tre största globala smartphonetillverkarna senast 2028.
Börsvärldens nyhetsbrev