Vidare skriver förvaltaren att den euforiska köpviljan som inledde året kom av sig och att marknaden känns lite mättad efter de många nyemissionerna.
Under februari har fonden tagit in två nya innehav. Fonden deltog i fastighetsbolaget Hebas primäremission av gröna obligationer. Lindahl har även valt att investera i fondens första sustainability linked bond (SLB) genom H&M.
"SLBs är en variant av obligationer med ett tydligt och högt uppsatt hållbarhetsmål. I H&Ms fall så är ett av målen att de måste öka andelen återvunna textilier i sin produktion av nya kläder från dagens dryga 1 procent till 30 procent under en 5-årsperiod. Om inte målet uppfylls så får H&M betala en högre kupong som ”straff”."
Fonden är fortsatt underviktad duration och ligger nu cirka ett år kortare än sitt jämförelseindex.
De tre största innehaven i obligationer utställda av bolag var från DnB Boligkreditt, Kommuninvest och Fabege.
SPP Grön Obligationsfond, % | februari, 2021 |
Fond MM, förändring i procent | -0,33 |
Index MM, förändring i procent | -0,44 |
Fond i år, förändring i procent | -0,09 |