Svensk Betongs vd: Omställning till import av cement sätter oss i beroendesituation
Branschorganisationen Svensk Betong publicerar i dag en uppdaterad konsekvensanalys om den cementkris som briserade under sommaren 2021.
ANNONS
"I rapporten bekräftas tidigare slutsatser om möjligheterna att ställa om till import istället för produktion i Slite. En omställning som tar flera år att få på plats. På kort sikt är det bara möjligt att marginellt öka importen av cement till Sverige", skriver Svensk Betong i ett pressmeddelande.
Analysen är utökad med konsekvenser som politiken också behöver beakta som påverkan på miljö och klimat, sociala villkor och samhällsskydd och beredskap.
"Rapporten pekar på allvarliga konsekvenser för klimatomställningen om satsningen på världens första klimatneutrala cementfabrik som planeras att utvecklas i Slite till 2030 inte blir av. Till det ett snabbt förändrat säkerhetsläge med exempelvis ökade behov av skyddsrum och fortifikationer", skriver organisationen vidare.
Vd Malin Löfsjögård kommenterar:
"Tillgången till cement i Europa är starkt begränsad vilket gör det sannolikt att Sverige skulle bli beroende av utomeuropeisk cement från länder som Turkiet och Kina. Det krävs också en omfattande anpassning av dagens logistiksystem med hamnar, depåer, terminaler och lagringskapacitet. Till det ökade ledtider för testning och provning för kvalitetssäkring av cement och betong. Branschen kommer i så fall behöva stöd för en sådan omställning".
Hon fortsätter:
"Det handlar om ett vägval där politiken behöver agera. En omställning till import av majoriteten av cementen som behövs i landet, i stället för inhemsk produktion, innebär att Sverige gör ett systemskifte som riskerar att försvåra klimatomställningen eller sätter oss i en beroendesituation som inte är önskvärd med anledning av den geopolitiska utvecklingen".