Svenska bolagen visar ökad optimism om tillväxtmarknader - rapport
De svenska bolagen uppvisar en ökad optimism när det gäller tillväxtmarknader i senaste årsupplagan av Global Business Climate Survery.
ANNONS
"Svenska företags syn på affärsklimatet i tillväxtmarknader som Indien, UAE och Mexico har förbättrats avsevärt medan synen på etablerade marknader är mer återhållsam", säger Jan Larsson på Business Sweden som genomför undersökningen i samarbete med Swedish Chambers International, SCI, och Sveriges ambassader och konsulat.
Undersökningen omfattar över 1 600 svenska bolag verksamma i 23 länder. De får i undersökningen svara på frågor om det lokala affärsklimatet för deras globala försäljning.
Årets undersökning visar att 66 procent av bolagen förväntar sig en ökad omsättning, vilket är ett mer måttligt resultat än jämfört med 2022.
Därutöver framgår det att 68 procent av bolagen var lönsamma förra året, vilket är i linje med 2021.
Den sammantagna uppfattningen är att svenska bolag och deras produkter är efterfrågade i världen trots nya hot och utmaningar.
"För ett litet land som Sverige är det nu viktigt att vi behåller våra goda internationella relationer och vårdar det anseende vi under många år byggt upp i välden. Detta för att även i framtiden vara en eftertraktad partner inom de områden vi är starka på och där vårt svenska varumärke står för god kvalité, klimatsmarta och digitala innovationer", säger Andreas Hatzigeorgiou", ordförande för SCI och vd för Stockholms handelskammare.