Svenska sparare deppar kring framtida börsutveckling - Svenskt investerarindex
Bildkälla: Stockfoto

Svenska sparare deppar kring framtida börsutveckling - Svenskt investerarindex

Allt fler svenska aktiva investerare är dämpade kring den framtida börsutvecklingen. Det visar JP Morgan Asset Managements senaste undersökning “Svenskt investerarindex” för tredje kvartalet.

26 procent uppger sig tro på en nedgång under kommande halvåret, jämfört med 15 procent i andra kvartalet. De främsta skälen uppges vara “Ränteläge och inflation” (61 procent), följt av “Situationen i omvärlden i övrigt” med 52 procent och “Den allmänna konjunkturen i Sverige” med 47 procent.

Samtidigt är den största andelen osäker kring framtida börsutveckling. 40 procent av de svarande säger att de inte vet i vilken riktning börsen ska, eller att den ska varken upp eller ner.

Intressant är att 35 procent av investerarna saknar en investeringsstrategi och att andelen är ännu högre för kvinnor (40 procent), än hos män (31 procent).

JP Morgan Asset Management har gjort denna undersökning sedan 2004.
Börsvärldens nyhetsbrev