Svenskens aktiesug kan vara en risk för reala ekonomin - Di
Bildkälla: Stockfoto

Svenskens aktiesug kan vara en risk för reala ekonomin - Di

Sveriges befolkning sparar som aldrig förr och suget kan få en påverkan på den reala ekonomin. Det skriver Dagens industri i en analys.

Värdet på svenskarnas aktiesparande är nästan lika stort som hushållens tillgångar i fastigheter. Detta ökar risknivån och utgör en parameter som Riksbanken och Finansinspektionen lär få ta ställning till, skriver tidningen.

År 1980 bestod hushållens finansiella tillgångar (borträknat fastigheter och skog) till 60 procent av banktillgångar och obligationer. Idag är den siffran 16 procent.

Sverige har länge varit ett aktiesparande land, men till följd av den starka börsuppgången sedan pandemin har intresset nu växt sig ännu större.

Di skriver att svenskarnas ekonomi nu är starkt kopplad till börsens prestation, och att en börsnedgång i sin tur kan påverka den reala ekonomin.

Man skriver slutligen att det är möjligt att varken Riksbanken eller Finansinspektionen ser att detta problem är så stort.
Börsvärldens nyhetsbrev