Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Sydafrika höjer styrräntan mer än väntat till 7,75 procent från 7,25 procent. Marknaden räknade, enligt Bloomberg, med en styrränta på 7,50 procent.
Finwire / Börsvärlden
10:46
Brittiska företag dämpar prisförväntningarna
10:30
Storbritanniens inköpschefsindex för byggsektorn minskade oväntat i augusti
10:26
Mestadels små förändringar på Europabörserna
10:21
Två toppnamn lämnar Reform UK efter avslöjande om donationer
10:13
USA:s ekonomiska blockad uppges bita på Iran - Reuters
10:03
Ukraina och Polen överväger gemensam VM-ansökan - Politico
Detaljhandelsförsäljningen i Italien ökade i årstakt i juli
09:59
Uppgifter: Kinesiska leverantörer stoppar sällsynta jordartsmetaller till USA på geopolitisk oro - Reuters
Sectras vd: AI är en stor tsunamivåg - EFN
Uppgifter: Kinesiska Baowu överväger köpa andel i BHP:s järnmalmsgruva - Reuters
Små rörelser på basmetallmarknaden
Basmetaller - totala kopparlagren på LME/SHFE sjönk 3,5 procent under veckan
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
Nepa: Marketing measurement on a recurring base - ABG
Smoltek utökar Gabriel Altbys roll till finanschef och operativ chef
Tysklands inköpschefsindex för byggsektorn ökade i augusti
Italiens inköpschefsindex för byggsektorn minskade i augusti
EMUs inköpschefsindex för byggsektorn minskade i augusti
Frankrikes inköpschefsindex för byggsektorn minskade i augusti