Tobii Autosenses DMS har erhållit EU-homologering
Bildkälla: Stockfoto

Tobii Autosenses DMS har erhållit EU-homologering

Eyetrackingbolaget Tobiis mjukvara för driver monitoring system (DMS) har erhållit EU-homologering inom ett europeiskt kommersiellt fordonsprogram. Det framgår av ett pressmeddelande.

Detta godkännande är en del av en tidigare tillkännagiven design win, där Tobii har säkrat ett avtal med världens största Tier 1-leverantör inom fordonsindustrin. Produktionsstart är planerad till slutet av 2025.

Dagens tillkännagivande bekräftar att Tobiis teknik även uppfyller EU:s säkerhetskrav för kommersiella fordon.

”Tobii har varit en etablerad aktör inom förarövervakning i flera år, men i dag når vi en viktig milstolpe för våra europeiska partnerskap. Vi har framgångsrikt genomgått omfattande homologeringstester, vilket ytterligare stärker vår position som en av de tre ledande leverantörerna av interior sensing-lösningar”, säger Adrian Capata, Senior Vice President, Tobii Autosense.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER