Trump har träffat detaljhandelsjättar för att diskutera tullar
Bildkälla: Stockfoto

Trump har träffat detaljhandelsjättar för att diskutera tullar

USA:s president Donald Trump har träffat vd:arna för de tre stora detaljhandelskedjorna Walmart, Target och Home Depot. Det rapporterar CNBC.

Toppcheferna ska ha åkt till Vita huset för att diskutera hur Trumps tullar kan påverka deras affärsmodeller, givet att bolagen är mycket beroende av importerade produkter.

Av de tre bedöms Walmart, ledande i USA, ligga bäst till att klara av tullsvårigheterna. Det eftersom runt två tredjedelar av det som bolaget säljer i USA också är tillverkat i landet, sade finanschefen David Rainey tidigare denna månad.

Efter mötet gav bolagen uttalanden, vilka var nästan identiska och inkluderade att man hade haft ett “produktivt möte” med Trump och såg fram emot att fortsätta dialogen.

Trump själv sade att mötet gick “väldigt bra” och att det var en “ära att ha dem” i Ovala rummet.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER