Uppgifter: USA föreslår miljardfond för Mellanöstern - WSJ
Bildkälla: Stockfoto

Uppgifter: USA föreslår miljardfond för Mellanöstern - WSJ

Trumpadministrationen föreslår att USA investerar 5 miljarder dollar, motsvarande drygt 49 miljarder kronor, i en fond för att återuppbygga energiinfrastruktur som skadats under kriget med Iran och minska regionens beroende av Hormuzsundet. Det rapporterar Wall Street Journal med hänvisning till tjänstemän från USA och Mellanöstern samt dokument.

Saudiarabien, Förenade Arabemiraten, Qatar, Bahrain, Kuwait, Oman, Irak och Jordanien ska enligt planen bidra med ytterligare 5 miljarder dollar. Diskussionerna pågår och det är ännu oklart vilka länder som kommer att ansluta sig.

Kriget har skadat raffinaderier, oljefält, gasexportterminaler och pipelines, och reparationskostnaderna uppskattas till tiotals miljarder dollar. Flera Gulfstater försöker samtidigt utveckla alternativa exportvägar, medan vissa regionala tjänstemän anser att återuppbyggnad är riskfylld innan ett fredsavtal med Iran finns på plats.
Börsvärldens nyhetsbrev