Visita förhandlar med Fastighetsägarna för att stödja besöksnäringen i coronakrisen
Bildkälla: Stockfoto

Visita förhandlar med Fastighetsägarna för att stödja besöksnäringen i coronakrisen

Visita förhandlar med Fastighetsägarna för att stödja besöksnäringen i coronakrisen

Besöksnäringen drabbas hårt av coronaviruset. Nedgången är dramatisk över hela landet. Tusentals har redan varslats från sina jobb och många fler varsel planeras. Nu krävs kraftfulla åtgärder för att förhindra konkurser och uppsägningar. Det framgår av ett pressmedelande från Visita som är branschorganisation och arbetsgivarorganisation för den svenska besöksnäringen

"Vid sidan av personalkostnaderna är hyrorna den största kostnadsposten för besöksnäringen och den behöver nu sänkas för att företag och jobb inte ska försvinna", skriver Visita.

Visita diskuterar med Fastighetsägarna för att hitta lösningar på hur de kan underlätta för besöksnäringens företag i det här läget. Visita välkomnar de åtgärder de vidtagit, till exempel förändrade förskottsinbetalningar, men mer behövs.

– Coronavirusets effekter slår stenhårt mot efterfrågan hos besöksnäringens företag. Utan gäster är det omöjligt att betala lika hög hyra som tidigare, säger Jonas Siljhammar, VD på Visita.

– Flera fastighetsägare har redan ställt upp för sina hyresgäster i denna extrema situation, genom att till exempel ge hyresfria månader. Nu vill jag uppmana alla fastighetsägare att göra vad de kan för att underlätta för sina hyresgäster inom besöksnäringen så att konkurser kan undvikas, säger Jonas Siljhammar.

Börsvärldens nyhetsbrev