Volvo Cars mjukvarubolag Zenseact har dubblat antalet medarbetare - Di
Bildkälla: Stockfoto

Volvo Cars mjukvarubolag Zenseact har dubblat antalet medarbetare - Di

Volvo Cars AI-bolag Zenseact har dubblat antalet medarbetare i Lund från 10 till drygt 20 medarbetare. Det rapporterar Dagens Industri.

Målet uppges vara att rekrytera fler personer med spetskompetens med fördel av att ha kända bolag etablerade i området, som Axis och Ericsson.

Zenseact utvecklar mjukvara för förarstöd och självkörande bilar. Kontoret i Lund har bland annat utvecklat en funktion för automatisk bromsning vid backning. Modeller som idag har tekniken är EX90 och Polestar 3.

”Säkerhet är Volvo Cars viktigaste värde och säkerhet håller på att bli mer och mer baserat på mjukvara och maskininlärning, så det är anledningen att vi finns till. Genom att vara ett eget bolag är tanken att vi ska kunna attrahera spjutspetstalang och bygga arbetssätt och kultur som är optimerad för den nya generationens AI och mjukvarusystem”, säger Zenseacts vd Ödgärd Andersson till affärstidningen.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER