WHO råder Sverige att börja rekommendera munskydd
Bildkälla: Stockfoto

WHO råder Sverige att börja rekommendera munskydd

Världshälsoorganisationen WHO tycker att Sverige borde börja rekommendera munskydd i sammanhang där spridningsrisken är hög. Munskydd fungerar och bör användas enligt organisationen, rapporterar Ekot med hänvisning till en WHO-presskonferens.

Ekot har även jämfört Sveriges munskyddspolicy med 30 andra europeiska länder vilket visat att alla dessa länder förutom Sverige agerar enligt WHO:s riktlinjer.

"En av de allra mest ansedda forskartidskrifterna är tidningen Nature. Den har sammanfattat forskningsläget om munskydd i en artikel den 6 oktober. Enligt tidningen räddar munskydden liv, och ny forskning tyder på att man bli mindre sjuk av coronaviruset om man använt munskydd, enligt tidningen", skriver Ekot.
Börsvärldens nyhetsbrev