SPP Generation 80-tal minskade 9,00 procent i mars - tulloro tyngde marknaden
Bildkälla: Stockfoto

SPP Generation 80-tal minskade 9,00 procent i mars - tulloro tyngde marknaden

Fonden SPP Generation 80-tal minskade 9,00 procent i mars, vilket var sämre än fondens jämförelseindex som minskade 8,47 procent. Sedan årsskiftet har fonden minskat 6,99 procent och är därmed sämre än index som har minskat 6,11 procent. Det framgår av en månadsrapport från fondens förvaltare Olav Chen.

Inledningsvis konstaterar förvaltaren att Stockholmsbörsen föll med 8,1 procent i december, samtidigt som globala aktier, mätt med MSCI DM, föll med 10,5 procent och aktier på tillväxtmarknader, mätt med MSCI EM, sjönk 5,8 procent. Svenska obligationer backade 1,71 procent under december, medan penningmarknaden avancerade 0,16 procent. Däremot föll svenska bostadsobligationer med 0,41 procent.

Fonden hade omkring 4 procentenheter mer aktier än jämförelseindex i mars, vilket förklarar fondens negativa relativavkastning under månaden.

Vidare skriver förvaltaren att Donald Trump presenterade en ny omgång tullar den 2 april, även kallad Liberation Day.

"Som befarat drabbades en rad länder av ökade tullsatser. Med stor sannolikhet kommer flera länder att införa motåtgärder vilket skulle göra att handelskriget eskalerar ytterligare. Det är också möjligt att det blir förhandlingar och att en stor del av höjningarna skalas ned", skriver förvaltaren.

Det tilläggs att marknadssentimentet och den globala ekonomiska aktiviteten kommer fortsätta påverkas negativt om osäkerheten fortgår.

"Under marknadsoron i slutet av mars och början av april balanserade vi om portföljen men utan att öka fondens aktieandel. Fonden har med andra ord bibehållit sin aktieövervikt om 3-4 procentenheter jämfört med jämförelseindex genom att utnyttja marknadsnedgången till att köpa aktier."

Fonden hade störst geografisk exponering mot USA, Sverige och Japan, med vikter om 40,3, 38,5 respektive 3,2 procent.

Fondens tillgångsfördelning vid månadsskiftet var 93,10 procent i aktier och 6,85 procent i räntebärande instrument.

SPP Generation 80-tal, %mars, 2025
Fond MM, förändring i procent-9,00
Index MM, förändring i procent-8,47
Fond i år, förändring i procent-6,99
Index i år, förändring i procent-6,11
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER