Cantargia har presenterat samband mellan nadunolimab och reduktion av CIPN vid AACR
Bildkälla: Stockfoto

Cantargia har presenterat samband mellan nadunolimab och reduktion av CIPN vid AACR

Forskningsbolaget Cantargia har publicerat en vetenskaplig poster vid AACR gällande nadunolimabs potential att minska den behandlingsbegränsande bördan av CIPN (cellgiftsinducerad perifer neuropati) hos patienter med metastaserad cancer.

Iakttagelser från Canfour-studien har visat att CIPN av alla svårighetsgrader sammanslagna var mindre frekvent hos patienter som fick högre doser av nadunolimab, jämfört med patienter i den lägre dosgruppen. Detta uppges nu av bolaget stödjas av data från patienter i ytterligare två kliniska prövningar samt data från flera prekliniska modeller.

"Sammantaget tyder dessa data på att nadunolimab kan kombinera antitumöraktivitet med en potent reduktion av CIPN", skriver Cantargia.

Perifer neuropatisk smärta, en vanlig och ofta allvarlig biverkning, kan utlösas av både cellgiftsterapi och ADC:er genom inflammatoriska signalvägar. Smärtan kan ha en djupgående inverkan på en patients livskvalitet och ibland kräva dosreduktioner eller att behandlingen avbryts.

AACR är en förkortning för The American Association For Cancer Research.
Börsvärldens nyhetsbrev