Finnair permitterar 36 piloter
Bildkälla: Stockfoto

Finnair permitterar 36 piloter

Flygbolaget Finnair permitterar 36 piloter på sina långdistansflygningar under hösten. Permitteringarna inleds senast i september och väntas pågå fram till åtminstone maj 2026.

Detta beror på förändringar i bolagets wetlease-verksamhet för ett partnerflygbolag.

"Finnair har trafikerat två linjer för en partner som wetlease-verksamhet, och pågående stridsåtgärder från Finnair Pilots' Union sedan december har påverkat Finnairs förmåga att genomföra dessa flygningar. Framöver fortsätter samarbetet endast på en rutt", skriver Finnair.

Bolaget har genomfört förändringsförhandlingar i enlighet med arbetsrätten om eventuellt behov av uppsägningar eller permitteringar av piloter.

"Tyvärr har piloternas stridsåtgärder påverkat vår förmåga att bedriva vår wetlease-verksamhet med den tillförlitlighet som krävs, vilket har lett till förändringar i vårt samarbete och följaktligen behovet av att permittera några av våra piloter. Situationen är olycklig för alla parter", säger Finnairs operativa chef Jaakko Schildt.
Börsvärldens nyhetsbrev