Swedbank Robur avser tacka ja till budet på Fortnox - Di
Bildkälla: Stockfoto

Swedbank Robur avser tacka ja till budet på Fortnox - Di

Swedbank Robur, som sitter på 4,8 procent av kapitalet, avser att tacka ja till EQT och Olof Hallrups bud på affärssystembolaget Fortnox, uppger fondbolaget för Dagens industri.

Detta sedan både AMF och Lannebo uppger att de tänker tacka nej till budet. Swedbank Robur har noterat uttalanden från AMF men menar att erbjudandet är attraktivt och värderar bolaget till höga multiplar.

"Vi kommer att fatta ett slutgiltigt besked i samband med att budprocessen avslutas. Baserat på den information som finns tillgänglig i dag är vår avsikt att tacka ja till budet", uppger presschefen Carina Sesser för tidningen.

Fortnox föll tydligt under måndagsmorgonen efter nyheten att AMF och Lannebo nobbar budet, men aktien har successivt jobbat sig tillbaka. Vid klockan 13.55 var aktien ned 1 procent för dagen till 85,50 kronor. Budet är på 89,75 kronor, justerat för vårens utdelning.
Börsvärldens nyhetsbrev