Ekdahl uppger att en återgång till börsen fortfarande är rätt långsiktigt för Noba Bank med pågående förberedelser för en notering under andra halvåret 2025. " /> Nordic Capital hoppas på notering av Noba Bank i år
Nordic Capital hoppas på notering av Noba Bank i år
Bildkälla: Stockfoto

Nordic Capital hoppas på notering av Noba Bank i år

Riskkapitalbolaget Nordic Capital skjuter på lanseringen av börsintroduktionen av nischbanken Noba Bank med hänvisning till volatiliteten på marknaden, rapporterar Bloomberg News.
”Vi är särskilt fokuserade på att få bolaget listat i en bra noteringsmiljö för att säkerställa en framgångsrik eftermarknad", säger Christopher Ekdahl, partner i Nordic Capital, i en kommentar till Bloomberg via e-post.
Ekdahl uppger att en återgång till börsen fortfarande är rätt långsiktigt för Noba Bank med pågående förberedelser för en notering under andra halvåret 2025.

Bloomberg rapporterade förra månaden att banken var bland de börsintroduktioner som förväntas påbörjas inom kort i Europa.

Nobas ursprungliga plan var att ta steget in på börsen i början av 2025 men noteringen har fördröjts, skriver Dagens industri. Den av riskkapitalbolaget Nordic Capital ägda nischbanken ska bland annat ha svårt med att sälja in bolaget till nyckelinvesterare, vilket Di rapporterat om tidigare.

”Vi vill ge bolaget den bästa starten på sin börsresa och den marknad vi har sett den senaste tiden har varit ganska volatil. Det finns inga officiella beslut tagna om när en börsnotering ska ske, men jag hoppas det sker innan året är slut”, säger Ekdahl till Dagens industri.
Börsvärldens nyhetsbrev