Shein återvänder till Indien, satsar på global export inom ett år - Reuters
Bildkälla: Stockfoto

Shein återvänder till Indien, satsar på global export inom ett år - Reuters

Shein och Reliance Retail planerar att börja exportera Indien-tillverkade Shein-kläder inom ett år, enligt Reuters källor. Ambitionen är att öka antalet indiska leverantörer från dagens 150 till 1 000 fabriker, som ska producera för både inhemsk och global försäljning.

Sheins app förbjöds i Indien 2020 på grund av spänningar med Kina men varumärket återvände i februari tidigare i år. Detta genom ett licensavtal med Reliance, som är ett bolag som kontrolleras av den indiske miljardären Mukesh Ambani.

"Reliance ansvarar för tillverkning, försörjningskedja, försäljning och drift i den indiska marknaden", uppger Shein i ett uttalande.

Målet är att börja sälja Indien-tillverkade plagg på Sheins amerikanska och brittiska sajter inom 6-12 månader, men det kan komma att ändras beroende på antalet leverantörer, uppger källorna för Reuters.
Börsvärldens nyhetsbrev