Strateg: Chans att ny Fed-chef nomineras innan årsslutet - BN
Bildkälla: Stockfoto

Strateg: Chans att ny Fed-chef nomineras innan årsslutet - BN

Marknaden har börjat prisa in att en efterträdare till Jerome Powell nomineras innan året är slut, säger en strateg på National Australia Bank till Bloomberg News.

Strategen säger till Bloomberg att deras känsla är att Powell stannar kvar som chef för Federal Reserve under hela sin mandatperiod. Men det finns krafter som trycker på för en "skuggordförande",

"Så vi, och jag tror att marknaden, redan prissätter idén att en ny ordförande kommer att nomineras före årets slut".

Under onsdagen återupprepade Donald Trump sin kritik mot Powell. Denna gången gick han längre och krävde Powells avgång. Separat uppgav Bill Pulte, som är chef för det amerikanska regeringsorganet FHFA, att kongressen borde inleda en utredning av Powell.
Börsvärldens nyhetsbrev