Astra Zeneca-chef tror läkemedelskandidat kan nå mål efter blandade studieresultat - WSJ
Bildkälla: Stockfoto

Astra Zeneca-chef tror läkemedelskandidat kan nå mål efter blandade studieresultat - WSJ

Astra Zenecas chef över enheten för sällsynta sjukdomar, Marc Dunoyer, är fortsatt övertygad om att läkemedelskandidaten efzimfotase alfa vid hypofosfatasi kan nå en årlig toppförsäljning på 3-5 miljarder dollar. Det säger han i en intervju med Wall Street Journal.

Dunoyer tror att bolaget kommer att kunna lansera läkemedlet på fler marknader än dess föregångare, Strensiq. Intervjun görs efter att läkemedelsbolaget rapporterat blandade resultat från ett globalt fas 3-program för läkemedelskandidaten.

Studierna Mulberry och Chestnut visade statistiskt signifikanta förbättringar i benhälsa hos tidigare obehandlade barn respektive god säkerhet och bibehållen effekt hos patienter som bytt behandling.

Den tredje studien (Hickory) på ungdomar och vuxna nådde inte statistisk signifikans i huvudmålet, men indikerade klinisk nytta i vissa undergrupper.

"Vi tror att efzimfotase kommer att ge oss ytterligare en fantastisk möjlighet att nå ut till patienter i de flesta länder i världen med ett läkemedel som är mycket enklare att administrera än Strensiq var. Den regionala expansionen är förmodligen den största tillväxtfaktorn för detta läkemedel", sade Dunoyer.

Hypofosfatasi är en sällsynt, ärftlig ämnesomsättningssjukdom som orsakar bristande mineralisering av skelett och tänder på grund av låg aktivitet av enzymet alkaliskt fosfatas.
Börsvärldens nyhetsbrev