Handelsbanken ser potential för blankningsrally i Dynavox
Bildkälla: Stockfoto

Handelsbanken ser potential för blankningsrally i Dynavox

Handelsbanken upprepar köp för kommunikationshjälpmedelsbolaget Dynavox och sänker riktkursen till 119 kronor från 122. Banken räknar med 19 procent organisk tillväxt i andra kvartalet, fortsatt stark lönsamhet och bedömer att bolaget har goda möjligheter att nå helårsmålen.

"Den svaga utvecklingen i Nordamerika under första kvartalet var tillfällig och drevs av hårt vinterväder, medan övriga marknader fortsatte att utvecklas starkt. Vi ser inga tecken på en svagare efterfrågan under det andra kvartalet och väntar oss fortsatt god lönsamhet när investeringstunga kostnader avtar", skrev Handelsbanken i en analys från i fredags.

Den höga blankningen på 9,5 procent kan enligt Handelsbanken utlösa ett blankningsrally om rapporten den 22 juli motsvarar förväntningarna.
Börsvärldens nyhetsbrev