Inwidos resultat högre än väntat - orderstock på rekordnivå
Bildkälla: Stockfoto

Inwidos resultat högre än väntat - orderstock på rekordnivå

Dörr- och fönstertillverkaren Inwido redovisar en omsättning i linje med förväntat under tredje kvartalet. Rörelsevinsten ökade.

Omsättningen steg 22,5 procent till 2 724 miljoner kronor (2 224). Utfallet kan jämföras med Factsets analytikerkonsensus som låg på 2 713. Den organiska försäljningstillväxten var 5 procent (0).

Orderingången ökade organiskt med 7 procent, varav projektsegmentet ökade med 18 procent och konsumentsegmentet ökade med 1 procent. Orderstocken ökade till 3 453 miljoner kronor (2 769), vilket är ny rekordnivå.

Det justerade ebita-resultatet uppgick till 334 miljoner kronor (268), väntat 317, med en justerad ebita-marginal på 12,3 procent (12,1).

Rörelseresultatet blev 309 miljoner kronor (241). Rörelsemarginalen var 11,3 procent (10,8).

Resultatet före skatt var 279 miljoner kronor (217).

Resultatet efter skatt blev 221 miljoner kronor (162).

Resultat per aktie uppgick till 3,48 kronor (2,65).

Inwido, MkrQ3-2026KonsensusFörändring mot konsensusQ3-2025Förändring
Nettoomsättning2 7242 7130,4%2 22422,5%
Organisk försäljningstillväxt, procent50
Justerat ebita3343175,4%26824,6%
Justerad ebita-marginal12,3%11,7%12,1%
Rörelseresultat30924128,2%
Rörelsemarginal11,3%10,8%
Resultat före skatt27921728,6%
Nettoresultat22116236,4%
Resultat per aktie, kronor3,482,6531,3%
Konsensusdata från Factset
Börsvärldens nyhetsbrev