Thules justerade resultat högre än väntat
Bildkälla: Stockfoto

Thules justerade resultat högre än väntat

Fritidsproduktbolaget Thule redovisar starkare justerade siffror än väntat för tredje kvartalet.

Omsättningen steg 3,0 procent till 2 603 miljoner kronor (2 528). Utfallet kan jämföras med Factsets analytikerkonsensus som låg på 2 622. Den organiska försäljningstillväxten var 1,2 procent (-4).

Rörelseresultatet blev 521 miljoner kronor (453). Rörelsemarginalen var 20,0 procent (17,9).

Justerat rörelseresultat uppgick till 521 miljoner kronor (453), väntat var 499, med en justerad rörelsemarginal på 20,0 procent (17,9).

Resultatet efter skatt blev 393 miljoner kronor (314).

Resultat per aktie uppgick till 3,65 kronor (2,91).

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 791 miljoner kronor (668).

"Marknadsläget är fortsatt utmanande och vi förväntar oss inte någon tydlig förbättring på kort sikt. Vi är nu inne i det fjärde kvartalet, vilket är det omsättningsmässigt minsta för Thule.
Samtidigt är det ett intensivt kvartal med förberedelser inför nästa års lanseringar och aktiviteter", skriver vd Mattias Ankarberg i rapporten.

Thule, MkrQ3-2026KonsensusFörändring mot konsensusQ3-2025Förändring
Nettoomsättning2 6032 622-0,7%2 5283,0%
Organisk försäljningstillväxt, procent1,2-4
Rörelseresultat52145315,0%
Rörelsemarginal20,0%17,9%
Justerat rörelseresultat5214994,4%45315,0%
Justerad rörelsemarginal20,0%19,0%17,9%
Nettoresultat39331425,2%
Resultat per aktie, kronor3,652,9125,4%
Kassaflöde från löpande verksamhet79166818,4%
Konsensusdata från Factset
Börsvärldens nyhetsbrev