Xvivo Perfusions resultat klart högre än väntat
Bildkälla: Stockfoto

Xvivo Perfusions resultat klart högre än väntat

Medicinteknikbolaget Xvivo Perfusion redovisar klart starkare siffror än väntat för det tredje kvartalet.

Omsättningen steg 33,6 procent till 252,6 miljoner kronor (189,1). Utfallet kan jämföras med Modular Finances analytikerkonsensus som låg på 238. Den organiska försäljningstillväxten var 32 procent (-1). Väntat var 25 procent.

Ebitda-resultatet blev 52 miljoner kronor (35,9), väntat 45,8, med en ebitda-marginal på 20,6 procent (19,0).

Justerat ebitda-resultat uppgick till 52 miljoner kronor (35,6), väntat 45,8, med en justerad ebitda-marginal på 20,6 procent (18,8).

Rörelseresultatet blev 28 miljoner kronor (17,9). Rörelsemarginalen var 11,1 procent (9,5).

Justerat rörelseresultat uppgick till 28 miljoner kronor (17,6), väntat var 22,9, med en justerad rörelsemarginal på 11,1 procent (9,3).

Resultatet efter skatt blev 44,6 miljoner kronor (4,3).

Resultat per aktie uppgick till 1,42 kronor (0,14).

"Det tredje kvartalet fortsatte med god fart, vilket speglar den ökande adoptionen av Xvivos teknologier. Vi levererade stark organisk tillväxt, förbättrad lönsamhet och positivt kassaflöde, samtidigt som vi gjorde framsteg inom viktiga regulatoriska och kommersiella prioriteringar”, skriver vd Christoffer Rosenblad i rapporten.

Xvivo Perfusion, MkrQ3-2026KonsensusFörändring mot konsensusQ3-2025Förändring
Nettoomsättning252,62386,1%189,133,6%
Organisk försäljningstillväxt, procent322528,0%-1
Ebitda5245,813,5%35,944,8%
Ebitda-marginal20,6%19,2%19,0%
Justerat ebitda5245,813,5%35,646,1%
Justerad ebitda-marginal20,6%19,2%18,8%
Rörelseresultat2817,956,4%
Rörelsemarginal11,1%9,5%
Justerat rörelseresultat2822,922,3%17,659,1%
Justerad rörelsemarginal11,1%9,6%9,3%
Nettoresultat44,64,3937,2%
Resultat per aktie, kronor1,420,14914,3%
Konsensusdata från Modular Finance
Börsvärldens nyhetsbrev