Diös ökar förvaltningsresultatet
Bildkälla: Stockfoto

Diös ökar förvaltningsresultatet

Fastighetsbolaget Diös redovisar ett högre förvaltningsresultat samtidigt som hyresintäkterna minskade något.

Hyresintäkterna uppgick till 652 miljoner kronor (666), en minskning med 2,1 procent jämfört med föregående år. I jämförbart bestånd ökade hyresintäkterna med 1,6 procent.

Nettouthyrningen uppgick till 4 miljoner kronor (1). För perioden januari–september uppgick nettouthyrningen till 29 miljoner kronor (4).

"Den starka nettouthyrningen speglar den fortsatt höga affärsaktiviteten i centrala lägen, där 95 procent av vårt bestånd finns. Vi ser en fortsatt selektiv marknad där hyresgästerna
lägger större vikt vid lokalens läge, funktion, kvalitet och betydelse för verksamheten", kommenterar vd David Carlsson.

Driftöverskottet uppgick till 479 miljoner kronor (484), en minskning med 1,0 procent. Överskottsgraden var 74 procent (74).

Förvaltningsresultatet ökade med 5,2 procent till 281 miljoner kronor (267).

De orealiserade värdeförändringarna på fastigheter uppgick till 32 miljoner kronor (16), medan de realiserade värdeförändringarna uppgick till -19 miljoner kronor (-2). De sammanlagda värdeförändringarna på fastigheter uppgick därmed till 13 miljoner kronor (13).

Värdeförändringarna på derivatinstrument uppgick till 162 miljoner kronor (120).

Resultatet före skatt uppgick till 455 miljoner kronor (400).

Resultatet efter skatt blev 360 miljoner kronor (303). Resultatet per aktie uppgick till 2,59 kronor (2,13).

Likvida medel uppgick till 614 miljoner kronor (313) vid kvartalets slut.

Vd David Carlsson uppger att aktiviteten på hyresmarknaden ökade betydligt i september efter lugnare sommarmånader. Bolaget fortsätter att prioritera uthyrning, effektiv förvaltning och investeringar som stärker kassaflödena.

Nyckeltal, MkrQ3 2026Q3 2025Förändring
Hyresintäkter652666-2,1%
Driftöverskott479484-1,0%
Överskottsgrad, %74740 pp
Förvaltningsresultat281267+5,2%
Värdeförändring fastigheter, orealiserad3216+100,0%
Värdeförändring fastigheter, realiserad-19-2—
Värdeförändring fastigheter, totalt13130,0%
Värdeförändring derivatinstrument162120+35,0%
Resultat före skatt455400+13,8%
Nettoresultat360303+18,8%
Resultat per aktie, kr2,592,13+21,6%
Nettouthyrning41+300,0%
Likvida medel614313+96,2%
Börsvärldens nyhetsbrev